Op EPSI, de Eenheid voor Psychiatrische Spoedgevalleninterventie van het AZ Sint-Jan Brugge, komen patiënten binnen in volle crisis. Angst, verwarring, veel spanning. Tot voor kort waren er 2 opties: opvangen in een gewone kamer, of als het echt mis ging, afzondering met fixatie. Sinds kort is er een derde weg: een comfortroom met interactieve mediawand.
Meer dan een scherm aan de muur
De mediawand ziet eruit als een grote tablet die in de muur is ingewerkt. Het scherm is bestand tegen stevige stoten en tegelijk heel gebruiksvriendelijk. Patiënten kunnen er tv-kijken, muziek beluisteren, tekenen, eenvoudige spelletjes spelen of rustgevende beelden bekijken. Ze kunnen zelfs videobellen met naasten of met het team van EPSI.
Verpleegkundig specialist GGZ en initiatiefnemer Bruce: "De mediawand is veel meer dan een technologisch snufje. Hij past perfect bij onze visie om patiënten ook in crisis zo veel mogelijk autonomie te geven. Iemand die het gevoel heeft dat hij zelf nog iets kan kiezen of doen, vindt sneller rust."
Van afzonderen naar de-escaleren
De verpleegkundigen stemmen het systeem af op de behoeften van de patiënt. Via een beheersysteem bepalen zij welke functies beschikbaar zijn. Iemand die overprikkeld is, heeft misschien geen nood aan drukke tv-zenders, maar wel aan een rustige relaxatievideo. Zo wordt de mediawand echt op maat ingesteld. Het doel is duidelijk: spanningen vroegtijdig opvangen en escalatie vermijden. Door patiënten autonomie en afleiding te geven, zakt de crisis vaak sneller.
Een project van velen
Dit project realiseerde het ziekenhuis zonder tussenkomst van de overheid. Maude van de cel Zorginnovatie: "Dit project was echt teamwork tussen verschillende diensten: Psychiatrie, Aankoopdienst, Technische dienst en dienst ICT. Iedereen dacht mee om het praktisch haalbaar te maken. Dat het zo vlot verlopen is, maakt het nog waardevoller. Intussen vroegn we subsidies aan om de comfortroom verder uit te rusten, zoals aromatherapie of bijkomend rustgevend materiaal.”
Rust, controle en vertrouwen
De mediawand is sinds kort in gebruik. Alle medewerkers kregen een opleiding en zijn enthousiast. De ambitie van het team? Dat de comfortroom uitgroeit tot een vast onderdeel van de zorg op de Eenheid voor Psychiatrische Spoedgevalleninterventie, een plek waar mensen opnieuw een beetje rust, controle en vertrouwen vinden.